Tälta "inom" Ahkkamassivet?

Årets vandring planeras i högsta hugg och det verkar som om Ahkka är en god kandidat.

Är det någon som vet utifall det med godtagbar komfort går att tälta "inom" ahkkamassivet och därmed etablera en Advanced Base Camp för att bättra på toppchanserna (bonus är förstås att upplevelsen optimeras, karglandskapstältning brukar vara skoj). Tänkte om någon har röjt tältplatser nära sjöarna vid 1350 meters höjd, till exempel. Eller vid sadeln mellan 1604 och 1676.

Väntar mig ingen fyrastjärning fjädrad bäddmadrass men ett krav är att slippa smälla upp tältet (3-4 manna) över spetsiga stenar av storleken skokartong.
 

avslutat 73229

Avslutat
Jag har tältat vid en av sjöarna nedanför hylljökeln. Bra underlag, behövs inte röjas alls där. Kan lägga upp en bild när jag tagit mig upp ur soffan. :)

Går garanterat på sadeln också men där är det lite stenigare.
 

avslutat 73229

Avslutat
Här våra tält vid en av sjöarna nedanför Hylljökeln.
 

Bilagor

  • Akka_MG_0359.jpg
    Akka_MG_0359.jpg
    73.8 KB · Visningar: 984

Aktuellt

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.