Tält till bekväm flickvän som även fungerar att ta med på kortare vandringar

Stort tack för alla er fantastiska svar, nu har jag lite att välja på. Verkar att vara lite rea på en del olika sidor så det blir väl att spana in, vänta och sedan välja något lämpligt när priset är bra!

Ni är grymma, ta en bärs och njut att ni har hjälpt en tacksam och glad dansk amatör :)
 
Du har fått tips på många fina tält. Själv har jag en bekväm fru och det som fått henne gilla att tälta mer är thermarest luxurylite cot (som hon visserligen får bära själv).
 
Ingen tycks ha nämnt tältkåtor, finns lätta, ståhöjd och det går bra att sitta och glo ut genom öppningen de våta stunderna.
Helsports "Varanger" har ju dessutom en fin tunnel i öppningen.

Inte någon fjäder på ryggen direkt, men det finns ju även kåtor som väger lätt.

Säkert gillar hon indianer och vad passar inte bättre då än en tipi.
 

Aktuellt

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips