SUP med Go Pro

Efter att ha samlat ihop disk efter en sisådär 30 personer är det rätt gött med en diskmaskin. Då kan man göra annat under den timmen.

Jag valde att testa Go Pro kameran för första gången medan porslinet blev rent. Det blev närmsta spot, Habo Ljung i Lomma, bara 5 min med bil. Mycket paddling och lite surf blev det fast vågorna var i stort sett i minsta laget:) Det är det fina med denna sporten, att man kan ha roligt i alla förhållanden. Hade problem med vattendroppar på linsen på min Go Pro men det hoppas jag lösa med någon form av "Anti regn mirakelmedel" innan nästa tur.

Kolla in den korta filmen. Det är bara fantasin som sätter gränsen med kameravinklar. Kommer bli en grym SUP säsong.

SUP med Go Pro

/Daniel
 
Ser riktigt nice ut! Har inte provat - än vill säga. Själv är jag mest sugen på det som träningsform, borde ju vara en aktivitet som ger en hel del s.k. "core" träning eftersom man både jobbar med balans samtidigt som en stor del av kroppen aktiveras.
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Ser riktigt nice ut! Har inte provat - än vill säga. Själv är jag mest sugen på det som träningsform, borde ju vara en aktivitet som ger en hel del s.k. "core" träning eftersom man både jobbar med balans samtidigt som en stor del av kroppen aktiveras.

Hej.

Det är en perfekt sport för core träning. Det finns bra brädor som är byggda för att glida bättre än de för vågor, så kallade racebrädor. En rolig tävlingsform också.

Kolla denna om du inte redan läst och hör av dig om du vill testa på.

http://www.utsidan.se/cldoc/paddla-sup.htm

Mvh

Daniel
 
Det ser ut som du har paddeln "bakfram" den böjda delen av paddeln skall peka föröver för att nå så långt fram som möjligt.

http://www.youtube.com/watch?v=5-7rDavdJGs&feature=related

Hans Friedel

Hej Hans!

Den böjda delen är framåt, jag har loggan på min paddel på den sidan. Så det är som det skall vara... precis som på videon du länkade till!

Go Pro kameran ger en vinkel på 170 grader, det är nog den vidvinkeln som kan lura ögat. Om du tittar på stillbilden ser du på landskapet i bakgrunden hur mycket vinkel det är, nästan lite "fisheye" känsla.

Mvh

Daniel
 

Bilagor

  • GOPR0054.jpg
    GOPR0054.jpg
    58.6 KB · Visningar: 399

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips