Sunnmörsalperna, topptursbok?

Hej,

nu när klättringen snart är slut för säsongen börjar tankarna vandra mot vitare höjder. Mer specifikt Sunnmörsalperna. Det ska finnas en bok med toppturer över området, finns det någon som vet hur man kan få tag i den?

Tacksam för svar/ Kalle
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Re: Aptitretande

thureb; sa:
Vad är bra stegjärn till plasttelispjäxor?Thure

Ett par ledade step-in järn med tilltäcligt bred tåbygel. Då slipper man onödiga remmar och järnet sitter som tusan. Har själv ett par gamla Camp Ice Invader. Dom funkar bra och har aldrig lossnat. Det är bra om fronttaggarna är hyffsat långa så att dom sticker utanför tåläppen. Vissa step-in har för smal tåbygel, så det gäller att kolla upp att det funkar.

Till läderpjäxor ska man ha remmat järn har jag hört, men för plast så funkar step-in utmärkt.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips