Suliskongen från norr?

Hej!
Är det någon som vet om man kan bestiga Suliskongen från norr utan att behöva korsa glaciär eller snöfält som kräver rep och isyxa (stegjärn?). Har inte lyckats lista ut detta från litteraturen till exempel Grundstens bok eller från inlägg på Utsidan. På kartan ser det ut som det finns två möjligheter från norr som visserligen korsar snö/glaciärmarkering men bara kort, några hundra meter. Glaciär eller snö? Brant snö?
Finns det någon som VET!
/Per
 
Enligt en bekant som är mycket i området (norrman) så är svaret på den frågan - ja!
Har inga kartor där jag är nu men du följer kammen som går ner mot den norska delen av sjön 986, det finns en liten glaciär du måste korsa men den ska enligt samme norrman vara sprickfri. (om jag minns rätt så är det Dama du går upp på före du viker av mot Suliskongen, dock skiljer sig namnen på norska & svenska kartor!).
Så jag vet inte på det sättet att jag gjort det men uppgiftslämnaren är trovärdig och det är den rutten jag kommer att prova nästa gång jag är där.
 

Lästips

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Tack ripils!

Det låter lovande! Vet din bekant om den lilla glaciärsträckan är brant, eller tror han att man klarar sig utan stegjärn?

/Per
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips