Stugutrustning på Fulufjället

Hustrun och jag tänker oss till Fulufjället under Allhelgonahelgen för tre dagars fjälltur och planerar att bo i de övernattningsstugor som finns, Tangsjöstugan och Rösjöstugan. Eftersom vi aldrig tidigare nyttjat övernattningsstugor i fjällen, undrar vi vad det finns för utrustning där?
Finns det husgeråd (kastruller, porslin, glas, etc), ved, gasolkök eller vedspis, vedkamin? Är det hårda träbritsar eller finns det något slag av madrass, ska vi alltså ta med liggunderlagen?

Hoppas någon nyligen varit där och kan hjälpa upp vår okunskap.
M.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Var där för någon månad sen, tangsjöstugan har vedeldad spis, rösjöstugan har gasspis. Ved finns på båda ställena och om man har tur kan det finnas en och annan kastrull vid tangsjöstugan, ta med kåsa och bestick med andra ord (rösjöstugan har porslin och kastruller mm.). Sängarna är väggfasta britsar med madrasser på både i tangsjö- och rösjöstugan.

Lycka till!

Ps. Ta med värmeljus, massor.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.