Stora Skärgårdsbandet - Blåvita Bandet

Bästa vänner,

Hösten har nu börjat på riktigt och vi kan nu titta på årets skörd av nya bandprestationer i Finland. Finlands havskust dvs det Blåvita Bandet erövrades under säsongen 2014 av 10 paddlare, varav två stycken som paddlade i K2. Av dessa tio var det hela nio människor som valde att paddla havskusten från ryska gränsen till Torneå/Haparanda och endast en som paddlade i motsatt riktning.

Under den gångna sommaren erövrades Stora Skärgårdsbandet (dvs paddling av sträckan mellan Kotka och Åland med ett antal obligatoriska och frivilliga sightseeingpunkter) av två danska damer. Det är fint att Skärgårdsbandet nu har blivit kännt även utanför Finlands gränser...

Ett hurra för alla tolv äventyrare som har gjort en resa som inte kan köpas för pengar !
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
valfriheten inom Blåvita och Stora Skärgårdsbandet

Ja, det finns valfrihet i Blåvita Bandet och i det Stora Skärgårdsbandet både gällande färdriktningen och kajaktyp.

Bägge banden får paddlas i valbar riktning dvs Blåvita Bandet antingen från ryska gränsen till Torneå / Haparanda eller vice versa och Stora Skärgårdsbandet får paddlas antingen från Kotka till Åland eller sedan från Åland till Kotka.

Gällande kajaktyp godkänns i bägge banden:
- vanlig singelkajak
- tandemkajak dvs K2
- canadensare

I Blåvita Bandet finns det en banderövring som gjorts med canadensare och det var Jaakko Mäkikylä som sommaren 2007 gjorde denna mycket aktningsvärda paddlingsprestation.


Johan Holmberg / Finlands Långfärdspaddlare
 
Ojdå, finns det en sådan frihet i Finland, i Sverige får man minsann inte välja riktning!

Nej, svenska HBB har en radda begränsningar som är tämligen märkliga. Det är ju en sak om HBB handlade om kamp mellan hen och hen, men upplägget handlar ju snarare om att var och en gör sin egen paddling utifrån förmåga och tillgänglig utrustning. Jag ser inga rimliga argument mot att ha samma frihet som i Finland.

Mats
 
En Facebook grupp har grundats med namnet "Stora Skärgårdsbandet" för diskussion och närmare info om paddlandet av det Stora Skärgårdsbandet
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.