Stighudar där klistret släpper (på fjäll)

Vi monterade stighudarna näe vi lämnade Björkliden för att ta oss uppåt. Klistret släppte dock efter några kilometer, och vi har just nu en av fyra stighudar där klistret håller.
Finns det något att göra här ute för att få de att klistra på igen, eller är det bara att köra utan? Vi åker mot riksgränsen, men de har stängt, såvida ingen bor där eller känner någon där som kan klistra om dem...
//Jackiie, i tält vid Kratersjön
 
Torr, varm och tejp...

Hej

Stighudar som släpper är ett elände. Som ni säkert redan vet så bör ju stighudarna vara varma och torra när man sätter på dom på skidorna + att skidan givetvis ska vara torr.

Så jag har vid tillfällen sovit med stighudarna i sovsäcken, eller haft dom nära kroppen under dunjackan.

Sen brukar jag om klistret är uselt tejpa ett gäng varv med Leukoltejp runt skida och stighud på ett par ställen för att hjälpa det dåliga stighudsklistret. Kan i bästa fall rädda situationen.

/ Stefan
 
Att värma stighudar över ett kök är nog farligt om den skulle ta eld. Har för mig att klistret är brandfarligt.

Thure
 
Tack för råd och tips! Vi övernattade i Låktatkåkkas vänthall på järnvägsstationen, så när vi väl började vår stigning hade vi stighudar som satt bra! Nästa gång blir det vettigare förvaring under turen!
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips