STF har (delvis) förstört Sylarna

Status
Ej öppen för ytterligare svar.
Även STF anpassar sig till efterfrågan.

Tillgång och efterfrågan, eller "marknaden", är standardsvaret på det mesta nuförtiden, men STFs verksamhet handlar väl inte om att bara tillfredsställa kundernas önskningar? Föreningens fjällstugor och stationer verkar under unika villkor. Ingen annan kan ju tex smälla upp en konkurrerande verksamhet intill vilket rimligtvis beror på att fjällmiljön är unik och känslig. STF har alltså ett helt unikt privilegium och med det följer ett ansvar. För att extrapolera litegrann: vill vi att Sylarna ska bli ett nytt "Keb" -med restaurang, alpinshop och helikopter i skytteltrafik? Säkerligen på sikt om kunderna får bestämma.

Sett över en längre tid har både Storulvån och Blåhammaren gått i en lyxriktning med dyrare boende, fin mat, "äventyr" osv. Jag hade hellre sett att Sylarna inriktade sig på den enkla fjällturisten, som bär sin egen mat och klarar lite primitivare villkor. Fjällstuga 65 är den gyllene medelvägen om ni frågar mig.
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
vill vi att Sylarna ska bli ett nytt "Keb" -med restaurang, alpinshop och helikopter i skytteltrafik? Säkerligen på sikt om kunderna får bestämma.

Ja demokrati fungerar bara om folk förstår konsekvenserna av sina val :/

Men uppenbarligen är STF mer intresserade av dagvandrares intäkter från dyr mat än att bevara fjällvandring.
 
Kanske läge att ompröva, eller titta på vad avtalen med STF för de här stationerna, är de till för turister, eller lyx besökare?
 
Positivt att det äntligen finns en riktig restaurang på Sylarna.

Ja, vad härligt. Vidrigt att vara ute i naturen och behöva avstå från trerätters och alkoholservering. Nu saknas bara ett shoppingcenter med kläder och lågpriskinaimport, så att man inte tvingas till ett uppehåll i sin konsumtion under turen. Kanske ett gym och bio också vore på sin plats.
 
Inte så oväntat att de vill ha Sylarna på liknande nivå som Blåhammaren och Storulvån så att hela Jämtlandstriangeln (och Helags!) har ungefär samma standard. Gissningsvis är även Blåhammaren en mer rimlig jämförelse än Keb eller Storulvån men det får väl tiden utvisa.

Restaurang bör f.ö minska trycket på självhushållsköken.
Dessutom är det väl inte hugget i sten att det aldrig kommer byggas ut för mer självhushåll i fall det behövs?

Förstår faktiskt inte varför en del blir så upprörda. Är restaurang så förskräckligt så finns det ju gott om fjällvärld utan.
 
Restaurang bör f.ö minska trycket på självhushållsköken.
Dessutom är det väl inte hugget i sten att det aldrig kommer byggas ut för mer självhushåll i fall det behövs?

Ifall det behövs??? Det finns numer två matlagningsstationer .. två!

Men å andra sidan har man slutat sälja mat i butiken också, så det räcker väl med två kök då ... suck ... bara frystorkad mat i butiken numer.

Man skulle ha byggt ut på en gång så att det funnits kvar riktigt självhushåll OCH restaurang om man nu prompt måste ha en till dyr restaurang.
 
Ja, vad härligt. Vidrigt att vara ute i naturen och behöva avstå från trerätters och alkoholservering. Nu saknas bara ett shoppingcenter med kläder och lågpriskinaimport, så att man inte tvingas till ett uppehåll i sin konsumtion under turen. Kanske ett gym och bio också vore på sin plats.

Snart asfalterar man väl lederna också så att ännu fler cyklar (för)stör.
 
Snart asfalterar man väl lederna också så att ännu fler cyklar (för)stör.
Men det vore väl bra.
Då skulle Jämtlandstriangeln bli fullt tillgänglig för rörelsehindrade som är rullstolsburna.
"Hela landet ska leva och alla ska med"...

Cyklister vid sidan av vägnätet är det väl enklast att införa skottpeng på?
Borde väl förresten vara självreglerande med hästskosöm rikligt spridd längs promenadstigarna?

;-)
 

avslutad210712

Gäst
Men det vore väl bra.
Då skulle Jämtlandstriangeln bli fullt tillgänglig för rörelsehindrade som är rullstolsburna.
"Hela landet ska leva och alla ska med"...

Cyklister vid sidan av vägnätet är det väl enklast att införa skottpeng på?
Borde väl förresten vara självreglerande med hästskosöm rikligt spridd längs promenadstigarna?

;-)

Finns krafter som vill bygga fjällstationer/restauranger i Sarek samt bygga asfalterade vägar dit för att inte uteslutna rörelsehindrade att besöka Europas sista vildmark.

Stöder helt det önskemålet.
 
Offrat områden

Hej !
Det finns ju alltid två sidor av myntet, "offrat" eller gjort "tillgängligt" så klart att många ser en möjlighet att tjäna en liten peng och som vanligt i Sverige så styrs ju detta i monopolistiskt anda ..det är ju inte så att Storulvån drivs av lokala förmågor eller Inte Blåhammaren heller ...men det vore ju inte fel om storulvån,s fjällstation skulle köpas loss och drivas av driftiga jämtlänningar som ändå står för de största innovationerna på friluftsmarknaden (Lundahags,Hilleberg,Trangia osv.)
Förstår att detta är en veritabel guldgruva för många, problemet som följer med detta är att vi får många omdömeslösa människor som beträder "heliga områden". Folk som undrar vart man laddar telefon osv. va fan telefon på fjället, utan regnkläder etc.. !! Finns ett fint citat av Gillis Billing som heter "Leder som leder och förleder" detta håller fortfarande. Vänner av god fjällanda, det dröjer inte länge innan du är tex. tvungen registrera dig när du skall gå i Sarek....vad är på väg att hända !??? Offrat eller gjort tillgängligt olika synsätt men du väljer själv...
Vore bra om dom inte offrar fler områden samt säljer storulvån till lokala förmågor ..(Nikkaloukta drivs/ägs av lokala).
Områdena är offrade till massturism i monopolistisk anda ,tyvärr !!
 
De anpassar sig väl bara efter rådande trend. Allt ska vara så bekvämt och tillrättalagt som möjligt. Att behöva sova i tält, laga mat eller tvaga av sig en en frisk jokk är allt fler främmande för. Men de vill gärna säga att de varit i fjällen, få lite fina instragrambilder med sina ekologiska fjällrävenbyxor.

Själv tycker jag det finns något ytterst charmigt med de strömlösa fjällstugorna. Det är något speciellt att komma in i dessa furudrömmar. Sitta med kvällskoppen i skenet av enbart stearinljuset, bläddra i en gammal tidning och se mörkret lägga sig över fjällheden utanför. Tycker det är bedrövligt ju mer det ska byggas ut, läggas till rätta och göras ännu mer bekvämt.

Visst innebar fjällstationerna i sig en standardhöjning från förr. Det kanske fanns de som argumenterade som jag då. Men någonstans får man sätta en gräns. Vad är syftet med fjällverksamheten?
Köper helt att man på vissa ställen kanske förbättrar för handikappade osv. Men även det har ju en gräns, för vad man kan förvänta sig som rörelsehindrad i naturen.
 
Status
Ej öppen för ytterligare svar.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips