Spår kring Uppsala?

Nyinflyttad som jag är har jag ingen aning om var jag ska ta mig med mina längdskidor i Uppsala-traketen. Jag har bil, men vill helst inte åka för långt. (Har dock häst i Almunge, så där är jag då och då).
Någon som har lite tips?
 
Finfina spår vid Jällaskolan

Hej,
Jag kan varmt rekommenderar finfina spår alldeles bakom Jällaskolan om du tar vägen mot Östhammar (kommer inte ihåg numret) knappt en mil från U-a. Spåren är maskinkörda och erbjuder också mycket fin natur.
Om det är hyfsat med snö rekommenderar jag att du åker till Håga by och tar spåret mot Hammarskog. Titta i en karta. Det är mycket populärt, men även här fin, varierande natur och bra spår. Dessutom finns det olika längdspår ute vid Hammarskog.

God tur,
/Patrik
 
Det beror lite på var man bor. Men nära stan finns det fina spår på golfbanan vid Kåbo (med anknytning till elljusspåret i Stadsskogen).
Hammarskog när man på skidor från Kung Björns hög när det är tillräckligt med snö.
Och så långt går det bra med en promenad med skidorna på axeln eller med bussen.

Annars har de också spår ute vid Storvreta om man är bilburen.
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.