sovsäckar från carinthia, hur bra?

Någon som har prövat en säck av märket carinthia? Hur bra är detta märke något som är värt att investera om man är på jakt efter en tresäsongare i syntet?
 
Jodå.

Jag har carinthia lite 1300 och tycker nog att den fungerar bra. Kvalitén är inte lika bra som ajungilak men ett något bättre pris. Min fästmö har en lite äldre carinthia, som tyvärr börjar sjunga på sista värsen, vilket egentligen var orsasken till att jag också köpte en. Det är ju mysigt att koppla ihop säckarna. Hennes säck är 5 år gammal och använd på "normalt" sätt om det nu kan säga något om kvalitén.
Jag skulle nog hellre titta på syntetsäckar från mountain equipement-, ajungilak-, marmot-, VauDe- osv. Priserna mellan dessa märken och carinthia är mycket liten men kvalitén är nog något högre.

Jag har tidigare haft en ajungilak vilken jag tycker var bättre. Dragskon runt ansikte och halskrage är lättare att dra igen på grund av bättre form runt huvudet.
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips