• Om "Fritt Forum"
    Det här forumet är för diskussioner som ligger helt utanför Utsidans intresseinriktning. Huvudsyftet är att moderatorer skall kunna flytta hit trådar som startats i andra forum, men som har bedömts inte passa in där men ändå har en intressant diskussion igång. Men det är också möjligt att starta nya diskussioner här, så länge de inte bryter mot forumets regler.

    OBS!
    Diskussioner och inlägg i det här forumet visas inte på Utsidans förstasida eller på Vad är nytt-sidan, så är du intresserad av diskussioner som ligger utanför Utsidans inriktning bör du själv bevaka forumet (mha Bevaka-knappen.

Solhöjdstabellvärden önskas!

När jag i går hade packat ner det sista av mitt bibliotek fick jag en fråga om solhöjden över året, och speciellt i December när det är som mörkast runt den 21, vid Lund.
Finns det någon vänlig utsidare som kan och gitter svara?

go tur?
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
solhöjd=h
dygnsvinkelfrekvens=2pi/86400 [s¯¹]
årsvinkelfrekvens=2pi/365 [dag¯¹]

då är sinus för solhöjden

sin(h)=sin(latitud i radianer)*sin(delta) + cos(latitiud)*cos(delta)*cos(wd*(t+43200))

där t är tiden efter klockan 00:00 och delta är soldeklinationen som bestäms av

delta= -delta0 * cos(wy*(I+9))

där I är dagar efter nyår och delta0=23.45 grader, alltså gånger pi/180 för att få radianer.

Så, nu är det bara att göra din egna tabell. Förslagsvis i octave.

:D
[Ändrat av Lill-Olle 2007-05-13 kl 19:35]
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips