sol värme och klättring!!!

Är det någon som är sugen på att åka söderut under julen, bort från regn och snöslask till värme och klättring, på en sistaminuten charter med lite klätterprylar i bagaget?
Eller du kanske har förslag på något trevligt, billigt ställe att åka till?
/Per
 
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.
Är själv sugen på att åka söderut så snart som möjligt.. Är dock sugen på att klättra traditionellt, gärna flerreporsturer. Vet nån om det finns något fint tradklättringsställe med säsong nu i vinter? Annars skulle det ju vara skitkul att sportklättra en vecka också, har funderat på el chorro..

Kanske borde tillägga att jag helst reser med riktigt låg budget =)
 
Visst fan!

Det här med budgeten är iofs mer en prioriteringsfråga, lägger inte gärna en massa pengar på att ha det bekvämt/käka fin mat.. Tält å fulsprit duger fint!

Kan du ta me dom på söndag?

Ha det bra!
 

Aktuellt

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar
Vill du utmana dig själv, se ut över hisnande stup, forsränna, kamvandra – och uppleva fantastisk natur? Här är tio tips i Norden!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!
Suck.

Nu var det ju inte bouldering vi diskuterade... Kan dessutom tänka mig att flygbiljetten kostar något mer än vad min budget tillåter (dvs mer än en, möjligtvis två, lappar)
 
Då tycker jag att du tar en sista minuten till Malaga med Sterling, ca 1800 kr, hoppar på tåget till El Chorro (billigt & går snabbt). Där knatar man ca 150 m till antingen camping (fräsch toa&duch, frukost ingår), refugio (äckligt men billigt + många trevliga klättrare), eller hotell (dyrt men lyxigt).

Därifrån är det gångavstånd till sagolik sportklättring såväl sva som tak i alla svårighetsgrader. En utmärkt förare finns att köpa på rocfax. Temperaturen är perfa på vintern ca 15 på dagen. Men glöm inte en varm jacka för på natten är det burr, burr...

Det skulle väl passa både dig och Per?
 
det är ingen som ska vara nere på rayleih beach i thailand o klättra... jag kommer vara där ca 1 vecka i vinter... sol sol sol
 
Tack Tina!

Har letat på alla större flygbolag efter billiga resor till Malaga.. 9000 cashollas var näst billigast efter sterling, för EN vecka.. Sterlings priser var dock asbra!
 
Kolla även: "Virgin airlines" ca 3 avgångar per dag från Köpenhamn samt "Krone-Rejser". 2000-2500 kronor t&r.

/Ola
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.