SOL Escape Lite Bivvy

Jag har sen tidigare varit på jakt efter en sovsäck som jag kan använda
på mina sommarvandringar som inte väger mycket, eller kostar mycket.

Idag har jag en Haglöfs 3 säsongs sovsäck som är tyvärr lite för stor och väger mycket.

Köpte en Everest U MFN LIGHT SLB från Stadium förra året eftersom den kostar bara 300 kr. Problemet är att det är en sommarsäck med Komforttemp på+13,3 °C, vilket är inte allt för optimalt.

Tänkte därför att komplettera med Sea to Summits Thermolite® Reactor Extreme för att kunna använda sovsäcken ned till 0 C.

Efter att läst flera recensionen så insåg jag att det var inget för mig.
Inhandlade istället SOL Escape Lite Bivvy på Naturkompaniet.

För att testa detta så bestämde jag mig att sova ute med min sommarutrustning för att se hur det skulle fungera om temperaturen skulle sjunka till 0 C.

På kroppen hade jag bara kläder jag använder under en sommarvandring.

Tält
Bergans Trysil 2p

Överkroppen
Mössa
Fältskjorta 90
Fleece tröja

Nedtill
Tunn underställsbyxa
Strumpor
Kalsonger

Sovutrustning
Exped SynMat 7
Everest U MFN Light SLB
Adventure Medical Kits ESCAPE LITE BIVVY

Mätning
En temperaturmätare i tältet och en i sovsäcken.
Avläsningen av dessa sker med SNMP, var tredje minut. (se graf)

Temperatur ute -2 C med cirka 2cm nysnö på backen
Temperatur i tältet, pendlar mellan -1 och 0 C
Temperatur i säcken, cirka 30 C.

Slutsats
SOL Escape Lite Bivvy fungerar superbra som förstärkningssäck.
Dock så Exped SynMat 7 inte att rekommenderar att använda på vintern
då den inte isolerar tillräckligt bra. Kände av kyla från backen efter några timmar.

Jag skickar också med en bild på sovsäcken med SOL Escape Lite Bivvy nedpackad i påsen.
 

Bilagor

  • Everest.U.MFN.LIGHT.SLB.jpg
    Everest.U.MFN.LIGHT.SLB.jpg
    34.6 KB · Visningar: 1,714
  • SOL.Escape.Lite.Bivvy.jpg
    SOL.Escape.Lite.Bivvy.jpg
    17.7 KB · Visningar: 1,569
Senast ändrad:
Tack för inlägget!
Har själv en sådan bivvy men har ej använt den ännu. Som jag bedömer det av din temperaturgraf är funktionen som förstärkningssäck ypperlig.
Det man kan fundera på är däremot hållbarheten hos säcken, som framställs som en ren nödfallsutrustning. Hur länge tror du att den står pall vid regelbunden användning?
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.
Tack för inlägget!
Har själv en sådan bivvy men har ej använt den ännu. Som jag bedömer det av din temperaturgraf är funktionen som förstärkningssäck ypperlig.
Det man kan fundera på är däremot hållbarheten hos säcken, som framställs som en ren nödfallsutrustning. Hur länge tror du att den står pall vid regelbunden användning?

Bra fråga. Vid första anblick så verkar den vara skör. Jag har testat
att slita lite i den och den tycks hålla ihop bra. Nu har jag bara använt min en natt och inte utsatt den för fukt. Vi får helt enkelt se hur länge den håller.

Den först dippen i temperaturgrafen uppstod när jag vände på mig och
en glipa uppstod. Märkte inte av den först, men det blev snabbt kallt och jag vaknade till igen. Samma sak med de andra dipparna, men då hade jag lärt mig av mitt misstag.
 
Kan du inte berätta mer om din setup med temperatursensorer?

Skickat från min D6603 via Tapatalk
 
Kan du inte berätta mer om din setup med temperatursensorer?

Skickat från min D6603 via Tapatalk

Jag använda en RPI3, PoE switch, sensor gateway med temperatur och en extern temperaturmätare.

RPI3 kör Linux med Observium med en statisk IP adress. RPI3 är kopplad till PoE switch.

Från PoE switch går det en 10m TP kabel till tältet. Där sitter sensor gateway med inbyggd temperatursensor. Den har också en statisk IP adress och SNMP är aktiverad. Den matas av PoE switchen.

Från sensor gateway går det en ny TP kabel till en extern temperatursensor som är som en lång kabeln.

Denna sätter jag in i sovsäcken så att den kan mäta temperatur utan att störa mig.

Innan jag påbörjade mätningen fick allt sitta ute i kylan i minst två timmar så att jag kunde kalibrera de två temperaturmätarna.
 
Nej sovsäcksöverdrag ska skydda mot fukt/vind utifrån (vindjacka till sovsäcken). Tyvärr hamnar daggpunkten ibland på sovsäcksöverdragets insida och blötar då ner sovsäcken.

Fuktspärrpåsen som diskuteras i den andra tråden har man innanför sovsäcken och skyddar mot fukt från användaren. Sover man i tält (där det ju inte regnar) gör VBL gör mer nytta.

Använder man båda blir det kanon. Ingen fukt från kroppen kan passera och blöta ner fodret och inte heller kondensera innanför överdraget och man är mer skyddat mot frost/vatten som ramlar ner från tältet.

Min vintersovsäck har gore windstopper i ytterttyyget så med VBL är dunet skyddat från fukt både in- och utifrån.

Kombinerar man två sovsäckar på vintern är det ur fuktsynpunkt bättre att ha dun innerst och syntet ytterst.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips