Söker tips på Remfästen till Klättermusens hålband.

Tja, är ny på forumet men inte ny ute i naturen. Har fjällvandrat veckohandlingar flera gånger runt om både i Keb och Jämtlandsfjällen både som barn och vuxen. Men nu var det dags att skaffa en ordentlig säck så jag började spana och fann en Klättermusen Tor 100.

Som ni som har denna väska vet, så finns det gott om hålband att sätta fast diverse spännremmar och tilläggsfack. Men ni är också smärtsamt medvetna om hurskralt utbud det är med just dessa remmar och spännen.

Så min fråga är, är det någon som vet vart man kan köpa remfästen som passar i deras hålband. Allra helst just precis sådana röda ankarformade som de själva använder!

Bifogar bilder:

12774889.jpg


attachment.php
 
Jag föreslår att du kontaktar Klättermusen direkt och frågar dem om de kan sälja dig en bunt med fästen, med eller utan band monterat.

/Birger
 
D-ring eller ladderlock kanske funkar? Använder man mittpinnen på en ladderlock så ankrar den också ganska så bra.
Att kapa ett ladderlock så det liknar ett ankare är mer jobb men man får ett smalare spänne.
Tredje varianten jag kommer på är att ha en ögla på remmen och trä ner en pinne i öglan.
Fast förslaget att fråga företaget verkar vara allra lättast.
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips