Snöskor i fjäll!

Re: Både och!

kärlek; sa:
Varför inte snöskor upp och skidor ner med snöskorna på ryggen?

Tommy
Ja eller tvärtom!

Skidor med stighudar ger ju ett infernaliskt fäste, så då kan man få det att gå långsamt både upp- och nedför!

Men jag förstår att snöskor tilltalar den som inte är uppvuxen på snö och skidor, mindre krångel, inga vallor, tar liten plats i förrådet etc.
 
Snöskor behöver man dessutom inte betala 200-300 i skidtillägg på flyget. Men skall man ha med sig brädan så åker man ju på avgiften i alla fall.
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Jag har gjort en del toppturer på snöskor och snowboarden på ryggen. Anmars på flacken är jobbigare och går saktare än med skidor men när det går uppför så håller jag samma tempo som mina kompisar med skidor och stighudar. En fördel med snöskor att man kan gå brantare och mer rakt upp än med skidor.
Jag har ett par MSR Denali EVO Ascent och dom är jag mycket nöjd med. Det är bra grepp och dom har hälhöjare vilket är en stor fördel när man går uppför. Ett annat märke som jag har bra erfarenhet av är TSL, dom är betydligt billigare än MSR.
Har du fått tag på ett par för 800kr så kan du ju alltid byta upp dig till ett par bättre framöver. Annars kanske dom här kan vara något =)
http://www.altrec.com/shop/detail/16041/
 
Jag är ute efter ett par snöskor att använda mer som ett komplement till skidorna (jagar mycket).....ibland skall man gå med hunden i band eller snårigt och uppför....då skulle nog snöskor vara bra.....jag har hört att Atlas ska vara grymt bra.....men sen fick jag nys om ett märke som heter TSL som gör ett flertal modeller i Plast.

Epigt tänkte jag men de som provat dem är nöjda....runt 1100-1500 ligger dom på...

Så det lutar åt dessa.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips