Snöfonn eller bre? Och suverän länk!

Är det någon mer än jag som ibland funderar på om snön som jag vandrar på är en glaciär?
Jag får ofta stora skälvan, speciellt som jag alltid vandrar ensam (nästan). Jag menar, efter alla varningsord man har hört om glaciärvandring.

I exempelvis "Til fots" nämns det ibland smärre glaciärkorsningar i deras ledbeskrivningar (i t ex breheimen), frågan är ju hur man ska kunna bedöma om man behöver utrustning och sällskap... Vågar man gå bara det finns en tydlig stig i snön? Känns som det kan vara falsk trygghet.
Jag har blivit nojjig, funderar på att gå runt stora snöfält i sluttningar i möjligaste mån i fortsättningen.

Så till en kul sak:

http://impact.ii.uib.no/arnt/hikinglist.html

Detta är en av de bästa sidorna jag stött på! Helt otrolig kille att bestiga berg. Klicka på namnen så får man en komplett beskrivning med bilder och allt!
 
Skaffa adekvata kartor etc

barre; sa:
Vågar man gå bara det finns en tydlig stig i snön? Känns som det kan vara falsk trygghet.

Jag har blivit nojjig, funderar på att gå runt stora snöfält i sluttningar i möjligaste mån i fortsättningen.

Det vore bättre om du skaffade dig korrekta kartor. I Europa inkl Skandinavien är alla glaciärer väl kända o utmärkta på kartorna.

Ruttbeskrivningar för klättring o vandring innehåller nästan utan undantag info om sprickor, seraccer och bergschrunder.

Vissa glaciärer små o närmast sprickfria o kan gås när som helst. Andra har kan ha dolda sprickor och övertäckt bergschrund.

De senare är endast säkra för den som går ensam när snön är helt avsmält så att man kan se rubbet. När sådana glaciärer är snötäckta bör man endast gå i replag med sträckt rep och helst vara fler än två.

Att det finns en stig är ingen garanti att det inte finns sprickor. Minns när vi korsade Vallée Blance på en väl gådd stig, från Aiguille du Midi till Helbronner så kände min repkamrat hur det plötsligt var tom luft under en fot. Under dolde sig en jättespricka.

Å andra sidan kan du vara säker på att dylika glaciärer är väl utmärkta på kartor och att svårigheterna eller farorna återfinns i ruttbeskrivningarna.

Per

http://user.tninet.se/~ipg289h/fu99/Trekking/Wallis90/Zermatt90.html
 
Snöfält

Måste kanske påpeka att stora snöfält inte heller alltid är säkra. Jag har själv flera gånger varit med om att snötäcket varit underminerat av uttorkade smältvattensbäckar.
Har aldrig varit med om något tillbud pga detta men visst har det varit obehagligt ibland, framför allt vid dimma och dålig sikt.

/M
 
Tack för svaren. Ny karta över området där jag tänkte gå i sommar (tafjordfjella) är inhandlad! Det kan dock bli problem ändå ibland om det är fullt med snö i bergen, att veta var en glaciär börjar och slutar. Jag ska iväg i början av juli tänkte jag, dvs risk för mycket snö. Dessa trakter hör väl dessutom till de mest nederbördsrika i norden.

Står sällan om särskilt farliga glaciärturer i "Til fots i Norge". Enda stället jag kan komma på på rak arm är nog styggebreen vid Galdhöpiggen.
Tycker att "til fots i Norge" som ges ut av DNT är inkonsekvent f.ö.
Å ena sidan påpekas det i en inforuta om brevandring att vid vandring på glaciär bör man alltid ha utrustning osv, å andra sidan visar årsböckerna bilder på bekymmerslösa glaciärvandrare utan någon utrustning alls.
Denna utläggning borde jag väl kanske skicka till DNT istället för hit förresten... ;-)
 
Liknande trådar
Trådstartare Titel Forum Svar Datum
Raftö Klättermusen Ymer 2.0, bra eller? Fjällvandring 20
Totteman Att fjällvandra själv - risker eller inte? Fjällvandring 180
veni Guoblavágge eller Guoblacorru? Fjällvandring 3
GustavOh Nödsändare, bra eller dåligt? Fjällvandring 497
jaguaren Söker input Sarekvandring 13-20/9. Suorva-Álgajávrre-Kvikkjokk eller Kvikkjokk-Njoatsevagge-Sarvesvagge-Lullihavágge-Kvikkjokk Fjällvandring 16
Axe Tältplatser efter Drottningleden (eller någonstans melan gondolen och viterskalsstugan) (Hemavan) Fjällvandring 6
Claes_H Vandring långhelg 21-24 september - Skäckerfjällen eller Sonfjället? Fjällvandring 7
k elias Enafors till Storlien eller andra hållet? Fjällvandring 3
nicko_ Gå Svartsjön/Gaskkajavri-Tarfala eller omvänt -- är det möjligt i början av september? Fjällvandring 11
barasara Rutt från Sverige till Norge (Narvik eller Bodö/Sulitelma/Sulitjelma) Fjällvandring 9
Jesper1972 Abisko till Vakkotavare, via Unna Allakas (eller inte ?) i Augusti Fjällvandring 9
SofiaPS 5-7 dagar ensligt eller oledat med hund Fjällvandring 9
GrodanW Footprint: ta av eller inte? Fjällvandring 23
haiwa åka eller inte åka... Fjällvandring 12
medicinmannen MSR eller Marmot tält Fjällvandring 10
jonw Sju dagar till/från Kiruna. Hinner jag gå runt Kebnekaise eller ska hitta någon annan rutt? Fjällvandring 15
Picea Höga vägen Rapadalen eller längre in? Fjällvandring 11
coverman Nybörjare med 2 barn runt Abisko eller Kebnekaise Fjällvandring 6
insco Tåg eller bil till fjällen? Fjällvandring 3
Glimmerstigen Vada Siellajohka eller annat trevligt turförslag Fjällvandring 2
cbs "Nästanfjäll" eller isolerade fjällmiljöer utanför de egentliga fjällen? Fjällvandring 18
pajaflow Storulvån - Ljungdalen eller Storulvån - Ramundberget? Fjällvandring 12
berekson Hösthelg Skäckerfjällen (eller andra tips?) Fjällvandring 0
jonas2000 Sovsäck, reselakan eller påslakan i stugor Fjällvandring 9
Linnea74 Starta i Vaisaloukta eller Akka? Fjällvandring 12
Lindamariaerika Förlänga tur mellan enafors och ramundberget. Gå via gåsen eller annat? Fjällvandring 7
jonas72 Dagsturer Anaris eller Lunndörrstugan Fjällvandring 0
stormfrog Keb runt Vistas -> Keb fjällstation via Tarfala: Över Duolbanjunecohkka eller Längs Drakryggen? Fjällvandring 10
Robtrek Till Lapporten från Abisko Östra eller från Turiststation? Fjällvandring 1
Denisee1 Någon som åker från östersund till storulvån eller valådalen idag 15/6? Fjällvandring 1
Moga Snöläge Kebnekaise eller Sylarna runt 20 juni? Fjällvandring 7
danneman10 Utmaning eller dumdristigt ? Fjällvandring 39
Chrille74 Har ni med er både tändare och tändstickor eller... Fjällvandring 24
nickimark Resa Kiruna-Nikkaluokta 12/6 eller 13/6 Fjällvandring 1
skystunt Var du på toppen av keb 11/7-2020? eller känner du någon som var Fjällvandring 0
Ulan65 Var parkera? Abisko, Kiruna eller Nikkaloukta? Fjällvandring 27
Sl96 Fjällvandring alternativa rutter Abisko - Nikkaloukta eller tips på andra rutter Fjällvandring 21
moa_k40 Osprey Ariel eller Aura 65 AG med tung vikt? Fjällvandring 2
Snöslask Lättviktstält 2p för skandinavien (amerikanst eller nordiskt?) Fjällvandring 21
Wotan88 Mat i eller utanför tältet? Fjällvandring 49
Materialaren Någon som testat södra sidans "höga vägen" i Rapadalen? (Eller bara vill uttala sig oavsett.) Fjällvandring 36
tobstu Södra Kungsleden via Drevdagen eller Röskåsen ? Fjällvandring 0
Chrille74 Lättviktstält eller andra märken. Fjällvandring 40
apfaktor Bågarna utanför ytterduken Bra eller dåligt??? Fjällvandring 11
mojson Tips! Kvikkjokk eller Abisko Fjällvandring 2
VandrarEmil Vandringsstavar eller käpp Fjällvandring 16
tinab66 Tips på "Stugvadnring" norr &/eller väster om Abisko/Riksgränsen Fjällvandring 6
lapphund Kajka 65 L eller 75 L Fjällvandring 14
triptrapp Tipps på liggunderlag i vinter exped downmat eller.. Fjällvandring 5
k elias Dovrefjell med små barn? Eller alternativ? Fjällvandring 8

Liknande trådar


Vandra i stad och natur: Upptäck Merrell SpeedARC Matis för urban hiking

Vandring i staden – en ny livsstil Urban hiking handlar om att utforska staden till fots och upptäcka dess dolda pärlor. Det är en aktivitet som ...

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg