SMHI varnar: Höga vattenflöden.

Hej!

Höga flöden i små och medelstora vattendrag i fjällen. De senaste dagarnas värme (upp till 28 grader i Norrbotten igår, och kring 20 i fjälltrakterna), har satt ordentlig fart på snösmältningen.

Dessutom väntas rikligt regn i de södra lapplandsfjällen idag och måttligt regn i de norra under morgondagen.

http://www.smhi.se/index.htm

Det ser väl inte så bra ut för midsommarvandrare i år.

Mvh Bert
 
Huvva... Låter som om turen får gå till Rogenområdet efter midsommar då. Är det bättre runt Sylarna kanske? Någon med aktuell info?

/Henrik
 
sommar än?

Någon som vet hur läget är nu? Snö, vattenmängder.
Jag tänker främst på Abisko-området; Ballinvagge-Alesätno-Mårma. Ska dit nästa vecka.
 
hvk; sa:
Huvva... Låter som om turen får gå till Rogenområdet efter midsommar då. Är det bättre runt Sylarna kanske? Någon med aktuell info?

/Henrik

Jag var vid helags förra veckan och det var mycket blött och mycket snö kvar.
 
Re: sommar än?

Emmma; sa:
Någon som vet hur läget är nu? Snö, vattenmängder.
Jag tänker främst på Abisko-området; Ballinvagge-Alesätno-Mårma. Ska dit nästa vecka.

Jag har gått unna allakas - abisko via abiskojaure för ca en vecka sedan. Det var mycket vatten och lerigt på sina ställen men jag upplevde det inte som ett problem.
Tältplatserna som finns vid abiskojåkk vid nissonjokkas utlopp var översvämmade, i abiskojåkkas canyon var vattennivån kanske 2 meter över var det varit då jag varit där tidigare i augusti/september.
I Norge var det betydligt mer snö än vad det var i Sverige, i Nihkevaggi fick vi mestadels gå på snöfält.

http://web.telia.com/~u92019020/P9150002.JPG
http://web.telia.com/~u92019020/P6150082.JPG

samma ställe, olika vinklar :)

http://web.telia.com/~u92019020/P6140066.JPG

(Vy mot Keron, Tjåmuhas, Garddenvarri)
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.
Tack Mikael!
Har du (eller någon annan) någon uppfattning om hur snöläget är på högre höjder i området?
 
hvk; sa:
Huvva... Låter som om turen får gå till Rogenområdet efter midsommar då. Är det bättre runt Sylarna kanske? Någon med aktuell info?

/Henrik

Gick mellan Storulvån och Sylarna i helgen. Ganska stora snölegor och de högre fjällen hade en hel del snö kvar, men det var inga som helst problem med vattenflöden eller framkomlighet i övrigt. Inget problem att hitta tältplatser heller, för den delen.
 
Var i området runt Stora Blåsjön i nordligaste Jämtland för en vecka sedan. Här gick det utmärkt att åka skidor över trädgränsen. I princip sammanhängande snötäcke över 800 meter. Iofs beror det på ett extremt snödjup i vinter med runt 2 meters djup.
 
Emmma; sa:
Tack Mikael!
Har du (eller någon annan) någon uppfattning om hur snöläget är på högre höjder i området?

Vad jag såg på håll så tyckte jag inte det såg ut att vara så farligt mycket snö på lite högre höjd, jag hade inte tvekat på att vandra där iaf. Ring turiststationen, dom har säkert koll på snöläget!

0980-402 00
 

Liknande trådar

Svar
2
Visningar
217 K
staffan@anasys.se (Staffan Öberg)

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips