skibuming

gjorde en säsong för nga årsedan i St Anton och funderar nu att ge mig iväg ännu en gång. Är det ngn annan som funderar på att åka ditt till vintern?, eller har ni tips på andra orter med avancerad åkning, bra uteliv och inte alltför hårda möjligheter till jobb?
Har fått många tips om att bege mig till "valde´sair". Men det kan ju vara svårt att få jobb utan nga franskkunkskaper, och är det dessutom ett dyrt ställe att leva på?

//a
 
Canada

Det är juh kanske inte den kontinent du funderade på.
Men annars söker de guider mm i ställena kring bear lake och ingen kan juh precis säga att klippiga bergen bjuder på dålig åkning.

Tror man kan hitta deras platsannons genom arbetsförmedligen om man klickar utland osv. Tänkte posta länken till deras platsannonser men hittade den inte. Om du är intresserad kan jag ta reda på den. (var min flickvän som hittade annonsen förut)

http://www.skilouise.com
http://www.banffnorquay.com/
http://www.skibanff.com/

några av backarna kring calgary området där de söker folk.
[Ändrat av nilimaa 2002-09-28 kl 22:01]
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips