Skaljacka?

Guest

Gäst
Jämtlandsfjäll.
Lager 1 Underställ, Lager 2 Haglöfs Barrier (vid kall årstid blir lager 2 ytterligare skikt och Barriern Lager 3), Lager 3 Skalplagg ???.

Det är som sagt det yttersta lagret. Jag vill inte köpa något kass, det vill ju ingen, samtidigt vill jag ha det bästa. Observera nu att jag inte menar det bästa på hela marknaden, jag vill givetvis inte "råka" köpa en skaljacka som värmer alpina hardcore äventyrare. Det blir onödigt mycket pengar och fortfarande "bara" Jämtlandsfjällen. Jag vill helt enkelt ha något riktigt bra inom ramarna för det användningsområde och det geografiska område jag vill röra mig i med kläderna. Någon som har något tips på vilken jacka som kan bli det yttersta lagret i min klädsel här?

- Shultze
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.

Guest

Gäst
Hm, vandra syftade jag på. Och med tanke på "Jämtlandsfjällen" så är det inte stan det gäller :).

- Shultze
 
66 North Iceland Glymur eller Blafell

Hej,
Jag tror du kommer att bli mycket nöjd med en jacka som heter Glymur, den kostar runt 3.500.- (Det är den som Playground annonserar i senaste Utemagasinet) Suverän passform, otroligt lätt och framförallt så fungerar e-Vent. De har även en tvålagers som heter Blafell och som kostar 2.500, även den i e-Vent.
God tur!
Peter
 
Intressant - någon som faktiskt har testat Glymur, eller? Har själv en event-jacka av annat märke som jag är mycket nöjd med och har undrat om Glymur är något att rekommendera för en som vill ha ett bra skal till rimligt pris. Jag har klämt på den i butiken och tycker den verkar vara den mest prisvärda skaljackan på marknaden just nu. Är det ett rimligt antagande?

Är det för övrigt någon annan än Playground som säljer 66 north? Inte för att jag missunnar dem en försäljning, men de har trots allt bara en butik i landet och ett begränsat lager.
 
66 North Iceland

Om du surfar in på http://www.66north.is/ och klickar på "Retailers" finner du gott om återförsäljare i Sverige. Det tycks dock vara dåligt med återförsäljare på webben. Playground har ju uppenbarligen ingen webshop heller. Man får väl ta och klämma på dem i någon butik istället.

Är inte deras produkter främst riktade till ridsporten?
 
Everest funkar!

Rekommenderar denna skaljacka. Använt den ett år med bra resultat. Från Sverkers test i Plus i höstas, (bara att hålla med):

TESTRESULTAT SKALJACKOR forts.

Everest
Stadiums eget märke
Material: Laminerad Polyuretan
Pris: 1 799 kr
Omdöme: Andas alldeles utmärkt, står emot vind och regn mycket bra. Prisvärd! BÄSTA KÖP!
 
Haglöfs Trident II

Jag skulle rekomendera att köpa ovan nämnda jacka. 1995 riksdaler. För detta får du en tunt skalplagg i windstopper som funkar året runt om du inte är frusen. Jag har fjällvandrat med föregångaren som enda regntäta plagg och det har fungerat utmärkt. Är precis hemkommen efter en vecka i Kittelfjäll och har klarat mig galant med denna jacka som enda skal utanpå underställ+fleece, och då har det som kallast varit -17. Snygg, tight, skön passform och marknadens bästa huva. Köp!

http://www.haglofs.se/produkter/klader.asp?lang=sv&CatNr=302&Q=no#
 
Bomull!

Ska du ha en jacka för vinterfjäll så satsa på en bra bomullsanorak! Skaljackor i s.k andasvävar är alldeles för täta och man blir blöt och kall av svett.

/Per, som provat det mesta i materialväg.
 

Guest

Gäst
Hela den här e-Vent grejen verkar intressant, skall även ta mig till en butik och kolla närmare på Tridentjackan från Haglöfs.

Bomull låter också intressant. Skulle inte komma och tänka på det själv men de som vet mer om material kan gärna få berätta lite.

- Shultze
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips