skacklar till pulka, hjälp med infästning

Jag håller som just på att bygga skacklar till min egentillverkade fjällpulka. Pulkan är varmbockad i ett helt stycke plast och till sist ihopsatt av popnit.

Skacklarna består ju av en slags båge i den änden som ska vara nere vid pulkan. Precis så som de flesta drag/skacklar (se exempel här: http://www.getout.se/images/items/gigant/FV1230FP.jpg )

Är det någon som har föslag på hur jag ska fästa draget i själva pulkan?
Finns det något sätt som man brukar man göra?
Är det någon som kan hjälpa mig med lite fler idéer?

Det ska ju vara så stabilt som det bara kan vara.. Det behöver inte vara avtagbart. Tyvärr har jag inga butiker i närheten som jag kan besöka för att få inspiration.

Framsidan består av 3-4 mm tjock hårdplast.

Jag har varit inne på att göra ett spår i pulkaframsidan som är, typ 2-3 cm långt och några mm brett. Fästa en bit spännband med popnit på insidan, dra ut spännbandet runt bågen på skacklarna och så in i igen och fästa. Kan funka om man bara kan få det tillräckligt spänt, jag är tveksam.


Jag funderar också varit inne på att köpa nåt beslag (wirelås) liknande detta och få själva skacklarna i spänn med hjälp av det, MEN metall är tungt.. Se bild:
0902_biltema_wirelås.jpg
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips