Silva Ranger 27?

Silva 27

Utmärkt 20 grams syftkompass med spegel! Rekommenderas Men spegeln kunde varit större, se även modell 26.
Min typ 15 vilar numera.

Go tur

Johan K
 
Är 26:an hållbar?

Jag har tittat på Typ 26 men tyckte plasten som skulle fungera som gångjärn verkade svag. Är rädd att den inte håller i längden. Har en Typ 15 nu som jag tycker är lite stor och klumpig. Funderar därför på 27:an som ersättning.

/Mikael
 
En utmärkt kompass

jag har en silva type 26 som jag har andvänt ett fåtal gånger och den är smidig att ha med sig funkar perfekt i skjort fickan. Den är mycket tålig kompass trots att den är gjord i plast.
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips