Sheldon Brown

scb_eagle.jpeg


http://sheldonbrown.com/home.html

En stor människa och profil innom cykelns värld har gått bort!
Sheldon Brown var en enormt kunnig cyklist, mekaniker, humanist och pionjär på webben som generöst delade med sig av den ocean av kunskap han genom åren samlat på sig.
De senaste åren har han kämpat mot sjukdomen MS och på hans blogg berättade han utan omsvep hur det blev allt svårare att ta sig ut och cykla.
Har vid ett par tillfällen mailat honom över saker jag undrat över eller för att tacka för den ovärdeliga hjälp och nöje hans sajt gett mig och trots att han fick hundratals mail varje vecka tog han alltid sig tid att svara!
En annan läsvärd cyklist på webben har skrivit lite om honom här:
http://kentsbike.blogspot.com/
 
Sheldon Brown var en fantastisk människa

Tack Sheldon Brown för all inspiration och kunskap som du givit oss cykelfrälsta genom åren. Utan ditt enorma stöd hade jag aldrig fått den hjulkunskap som finns sammanfattad i mina hjulartiklar!

Må du vila i frid och njut av 'livet på den andra sidan"!

/Niklas
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips