Seriekable vs USB-kabel (Garmin)

Seriekabel vs USB-kabel (Garmin)

Hej

Vad är det för skillnad på en seriekabel och en USB-kabel?
Måste man ha en serikabel för att kunna tanka in kartor i GPS:en?
(gäller Garmin 60c)

/nicklas
 
Den enda kabel man normalt behöver är USB-kabeln. Om du har en gammal dator som inte har USB behöver du en seriell kabel (anslutes till en sk COM-port).

Förutsättningen för att använda USB-kabel är också att ditt kartprogram stöder USB, vilket de flesta gör.

Allt du kan göra med den ena sortens kabel kan du göra med den andra också.

Skillnaden är att det går mycket fortare med USB-kabel än med seriell kabel.

Bertil
 
serie vs USB

bertilstenfeldt; sa:
Allt du kan göra med den ena sortens kabel kan du göra med den andra också.

Det är inte riktigt sant! Vill man ansluta till NMEA0183 (alla autopiloter och andra systemlösningar) så går det endast via seriekontakten. Vill man ha spänningsmatning så går det också via seriekontakten. Finns fortfarande många tillfällen då 4-pinnarskontakten är nödvändig. Det finns flera jag hört som ångrat att de köpt Garmin eTREX Color som saknar seriell kontakt eftersom de inte kan använda den i sina båtar.

Tips: Man kan köra spänningsmatning den vägen samtidigt som man har USB ansluten. Antingen 12V ciggkontakt eller via spänningsomvandlare för 230V.

MVH/CHrister
http://www.clover.se
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips