Sarek, vada Gouhperjåhkå, Souttasjjåhkå mm

Vi (57åring, 24åring, hyfsat fjällvana, jag har gått i Sarek en gång) planerar en tur i början av augusti i Sarek alt. utkantenområdet.

Alt 1: Änonjalme-Treparksmötet-Skuollavallda ner till Gouhpervagge-Skarja-Routes-Akkas västsluttning-Änonjalme. Vi har helst inte mer 7+halv dag på oss (pga årets båt/busstider).
Frågetecknet gäller vadet över Souttasjåhkå, som kommer att ligga i slutet på turen för oss. Verkar råda delade meningar om svårighetsgraden. Hur högt upp måste man gå för att underlätta ordentligt? (Alt. är ju att gå öster om Gisuris ner till Padjelantaleden men det blir 1 mil längre,knappare om tid och =samma väg tillbaka nedanför Akka)

Alt 2: Start i Staloluokta-österut, norr om Alajaure-dåliga bron alt. roddbåtarna över Miellädno-Lanjekbuollda-Nasasvagge- vada Gouhperjåhkå- Gouhpervagge norrut- väster Gisuris ner mot Padjelantaleden och sen mot Änonjalme. Då är frågetecknen två: "hoppet" över Miellädno samt vadet över Gouhperjåhkå nedanför Nasasvagge. Det senare har jag svårt att hitta info om. Grundsten skriver bara att det finns flera möjliga vadplatser. Tacksam för era erfarenheter.

Alternativa turförslag mottages gärna så att vi kan avstå helikopter t Stalo. Förutsättning: start o slut samma plats. Max 8 nätter på fjället.
/Cecilia
 
Hej, Cecilia!
Suottasjakka har jag aldrig vadat, men vi tältade nära mynningen förra aret, men väster om Nijakjagatj. Det var i alla fall bara lite, lite vatten i Suottasjakka, skulle ha varit ingen fara alls - men sa hade det varit mycket varmt och torrt i mer än 2 veckor. Alltsa: Vet inte!
Guopperjakka har jag vadat 2 ganger pa vägen fran eller till Nasasvagge - och det var verkligen inget problem alls bada 2 ganger - och jag är ingen stor person! Men du vet ju hur det är: det kan bli lite annorlunda med mycket regn ov.
God tur önskar
Sigi
 
Å andra sidan går man ju raskare längs leden än oledat under Akka,så är det mycket vatten i Suottasjåkkå så tar det ju inte så mycket längre tid.
 

Liknande trådar

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips