Ryggsäck till 240 cm lång tjej

Hej!
Behöver lite kloka råd.
Min dotter är 140 cm lång (8år). Vi bor i Ljusnedal i Härjedalen. I sommar vill hon gå till helags och bestiga toppen. Hon är en van dagsvandrare i fjällen men då har vi burt det mesta av hennes packning.
Hon har i nuläget en Bergans nordkap 18 L. Tycker att den ser ut som en lite ärta på hennes rygg, avbärarbältet sitter absolut inte nere på höfterna.
Nu vill jag ha tips på en bra ryggsäck!!

Tack på förhand Annica
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Denna vill jag bli av med. Dottern har växt ur den och är 165
 

Bilagor

  • IMG_20200119_114131.jpg
    IMG_20200119_114131.jpg
    40.9 KB · Visningar: 852
Deuter Fox 30

Vi köpte vad jag misstänker är föregångaren till Deuter Fox 30till min äldsta dotter när hon var ungefär 140 cm lång. Jag tyckte möjligen att den var onödigt stor och hade onödigt hög egenvikt, men av de säckar hon provade var det den hon tyckte var bekvämast. Nu är hon 164 cm lång och har lärt sig spänna ut och spänna om sin säck; den är fortfarande den bästa att gå med när hon ska bära, enligt henne.

Jag har provat den också. Den är häpnadsväckande flexibel och går med lite tålamod att få att fungera såväl för mig 167 cm med "former" som för min dotter när hon var "sugrörssmal" och 140 cm lång.

*edit: jag sprang ner i källaren o kollade: det är en Deuter Fox 40 l min dotter har; 2017 års modell*
 
Gossamer gear har en som heter Mariposa. Kommer i small som funkade för min dotter när hon va 140. Den väger typ 700 gram o sväljer 65 liter. Finns nkg inget mer passande. Bara onödigt me ryggor som väger över 1 kg
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips