Ryggsäck m ryggskydd

Hej,

Någon som har provat skidryggsäck(ar) med inbyggt ryggskydd som alternativ till att ha både och på sig. Jag känner till en ryggsäck från Head med detta, finns flera? Vart köper man denna Head ryggsäck i Sverige?

Tackar!

/One Big Turn
 
Ortovox

Tjena - jag har inte sett den ryggsäcken från Head som du refererar till - dock så har jag kompisar som kör med en liknande säck från Ortoxox med inbyggt ryggskydd.

De har varit väldigt nöjda med "upplägget" - själv är jag dock mer tveksam eftersom man alltid blir tvungen att åka med ryggsäck.

Dessvärre har de alla köpt sina när de varit nere i Österrike/Frankrike - så var du hittar såna varianter i Sverige kan jag inte svara på (finns dock på http://www.telemark-pyrenees.com/shop/product_info.php?cPath=6_166&products_id=1200).

Mvh / Calle
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips