Ryggsäck för 1-2 dygnsturer

Arcteryx Alpha FL 45 L

Efter att ha pensionerat min gamla Haglöfs Victor 35 L som hängt med på minst 100 toppturer och kortare vandringar så köpte jag denna. Väger drygt 600 g (mkt lätt i dessa sammanhang) och är vattentät (du behöver inget regnskydd). Det går att köpa till sidfickor om du vill, men för kortare turer klarar du dig. En mycket bra säck som du kommer bli nöjd med
/Håkan
 
Hej!

Är ny till detta med vandring sen förra året och har samlat på mig en del utrustning. Köpte en begagnat 65L ryggsäck bara för att börja komma ut och vandra, den är på tok för stor för de turer jag kommer göra i början som kommer vara 1-2 dygnsturer mellan vindskydd. Tänkte införskaffa mig runt 35-50liters ryggsäck.

Känner att jag inte kommer behöva så väldigt stor väska, men vandrar med hund så mat och regntäcke till henne men vill även kunna få plats med tält i framtiden och senare införskaffa en ordentligare 60L+ för längre turer.

Vill ha sidofack för vattenflaska och/eller termos. Behöver inget fack för vätskesystem eller för stavar.

Budget 0-1500kr.

Kikat på
Haglöfs matrix 50
Osprey Kestrel 48

Lycka till med vandringar i framtiden, säcken kommer du säkert bli nöjd med, Osprey har bra kvalitet till överraskande låga priser. :)

(förutom om man packar med "extrem utrutning")

Har sista åren bestämt mig för att vandra med mindre ryggsäck, de två sommarturer jag gjorde med 50 L och minimum av utrusning upplevde jag att det var omständigt att pack ner, blev "trångt".

Själv vandrar jag helst med min 70-75 L Lundhagssäck (upplever som stora litrar).

Utifrån att du även ska ha med täcke, hundmat etc. ser jag det svårt att du ska klara dig med 30 L. Att ha med sovsäck, kök, liggunderlag, tält etc. tar sina litrar.

Mitt förslag är att du fortsätter med den 65 L och njut av att den är lätt att packa, fördelen är också att om du går korta turer kan du lyxa till det med något onödigt som tar plats :)

När jag använde tung packning hade jag inga problem att rymma 1-2 nätters packning i ca 50 L, så erfarenheter varierar. Hur länge var du ute på dina turer? 65 L är den största säck jag ägt, den räckte till för mig på veckovandringar i fjällen med "vanlig" tung packning.

Numera har jag mer "extrem" utrustning, så nu räcker min 38 L till för veckovandringar i fjällen barmarksäsong, och för 1-2 nätter i skog är det nog med 11 liter!

48L ska säkert räcka gott till för helgturer i varje fall sommartid.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Hmm, blir lite osäker nu på storleken... Funderar på att kanske skicka in och byta till en kestrel 58? Men När jag provpackat hemma och packat ner i princip allt så finns det en del utrymme kvar. Beslutsångest!
 
Jag klarar mig gott med 80 liter och 10 dagar så 1-2 dagar med en 48 litersrygga borde vara perfekt förutsatt man har tält och sovsäck som även de är optimerade.

Själv har jag samma ryggsäck vare sig det gäller någon dag eller en vecka. Med rullöppningen är det enkelt att `trolla´ bort 20 liter volym
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips