Rossignol Bandit B1 <> Telemark T2??

lite skillnad

T2'an är något mjukare än B1'an och saknar en absorbtionsplatta som finns på B1. T2 blir därför också lite lättare än B1'an.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Rossi Telemark T2

Så har jag varit och klämt på skidorna, de hade ett par 182 cm på Au-vieux-campeur i Paris för 195 EUR. De verkade trevliga, men jag bestämde mig ändå för att inte köpa.
Kanske mest pga att säljaren i butiken tyckte att de absolut skulle vara för mjuka för mig, och att jag i stället skulle satsa på ett par K2 (som av en händelse var 100 EUR dyrare :).
Vidare hävdade han att det är en helt annan skida än Bandit B1, dels mjukare i flexen och dessutom inte alls lika vridstyv. Den senare argumentet tog skruv på mig, eftersom jag är less på att kasa ner med näst intill obefintligt isgrepp. Och eftersom jag inte provåkt några B1:eek:r ännu så fick det vara.

För den våghalsige köparen så kan jag tipsa om att de har ett par 170 Telemark T3 till salu för 100 EURO (sprillans nya såklart). Bra skida för en lätt nybörjare/medelgod åkare.
 
Förra årets modell!

Efter att närmare ha granskat Telemark Pyrenees lilla bild på Telemark T2 så inser jag att jag klämde på förra årets modell av skidan. Den såg inte ut som den gör på TP's ....
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips