Rekommendation av byxor á la convertible!

Columbia

Niklas Östergren; sa:
Jag söker ett par långbyxor, á la convertibel, som har bra kvalité och är funktionsduglig. Hellst av allt skall materialet torka snabbt och om möjligt även finnas dragkedja (likn.) längst ner på benen för att enkelt kunna dra på sig nederdelen (benen) utan att behöva ta av sig kängorna.

Fickor vill jag naturligtvis också ha och då också benfickor som sitter på shorts-delen (torde vara självklart).

Vilka byxor rekommenderar du/Ni?
Hej Niklas!

Jag har ett par av märket Columbia, köpta på Stadium, som jag trivs bra med. Jag vet inte om modellen har något speciellt namn men det står "GRT" på ett litet märke på sidan. Priset var överkomligt men jag minns det inte exakt. Max 600:- dock. Shortsdelen har inte exakt benfickor i den vanliga bemärkelsen - sådana som sitter på sidan - utan dubbla framfickor på vardera sidan istället. Mycket smidigt tycker jag. Bakpå finns ett par praktiska fickor som passar utmärkt att stoppa ner de avtagna byxbenen i.

Byxbenen har dragkedjor. Jag har inte testat att dra av dem med kängor på men med vanliga skor funkar det.

De sitter bra och är tillräckligt snygga att ha till vardags. De torkar snabbt och är sköna i friluftssammanhang. Några tuffare expeditioner tror jag tyvärr inte att de klarar för så starkt verkar inte tyget.

Lycka till i valet! # Magnus

PS. Jag såg precis föregående inlägg som tillkommit medan jag skrev (hade inläggssidan uppe länge). Vi syftar nog på samma byxa.
[Ändrat av mgullo 2002-07-08 kl 23:34]
 
här är ett par byxor

Jag rekomenderar starkt ett par byxor av märket Haglöfs thor split som är dom bästa byxorna jag haft på länge, sitter perfekt på benen har en ben ficka på shorts delen,en bak ficka och dragkedja längst ner på benen. Dom är sydda i climatic väv som gör dom väldigt svala under varma dagar senär dom väldigt snabb torkande när dom blir blöta (har själv testat) jag vadade över ett dike med byxorna på dom torkade över natten perfekt för man kan ju ta av dom våta benen och gå i shorts dom är uv strålnings kyddade till 40 procent. priset kan kännas lite högt men det är dom klart värda.
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Dunderdon

Hej!

Jag använder min brallor på precis samma sätt som Martin Nordesjö. Rullar ner benen i strumporna. Snabbt och lätt. Kompisarna behöver inte vänta varje gång du vill ta av och på benen.

Jag kör med Dunderdon P5. Funkar kanon för mig. Finns på Femmans sport eller Carlings i Femman.

Mvh Martin
 
Jag bestämde mig för...

... Fjällrävens Zip Off i G1000 väv!
Har använt dem nästan dagligen under den senaste månaden och de har blivit lite av ett favoritplagg redan.

Provade på lite av "torkegenskaperna" i franska alperna efter att ha suttit på blöt snö uppe på La Meije. Vi gjorde dock ingen vandring på glaciären, men det berodde mer på mina resekamrater än på mig.

Någon gång SKALL jag prova på det. Med guid, självklart! Detta är bara en av många saker jag inte har provat på och som ligger framför mig. Något jag har att längta till. Visst är det underbart!?

Byxorna är jag, än så länge, väldigt nöjd med. Nu återstår bara och se om kvalitén motsvarar priset (de var ganska dyra). Det får dock tiden utvisa.

Tack än en gång för all hjälp jag fått med min fråga. Det var till sist tack vare Eran hjälp jag fick upp ögonen och hittade vad jag ville ha.

Mvh!
// Niklas
 
G1000

Min åsikt är att G1000 torkar aldeles för sakta. Har haft fjällräven byxor sedan länge men nu bytt mig lyckligare till ett par Patagonia GI-II i nylon. Torkar mycket snabbare och minst lika stryktåliga. Dessutom saknar de fjällrävens alla mystiska fickor som iallafall den som inte går och släpar på yxor odyl på fjället inte har någon nytta av ändå.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips