Regnjacka längre modell

2012 hoppas jag på att en tillverkare av fritidskläder tar fram en tunn och lätt regnjacka som är längre än de som finns på marknaden idag. Som täcker en 3/4-lång vindjacka eller en kavaj och som smidigt tas fram när det börjar regna. Idag förefaller alla tunna regnjackor vara midjkekavajer och de längre som finns är gjorda av tjockt material vilket gör dem otympliga nedpackade.

Har iofs inga större förhoppningar. Värre fårskock än outdoor-märkena är svårt att tänka sig. Blir en modell populär så gör samtliga märken kopior på denna. T ex den korta Marmot Precip och dess kloner. Resultat 100 nästintill identiska modeller på marknaden.
 

Aktuellt

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.
Nya Zeeland

Om du tittar på tillverkare från Nya Zeeland så är det mycket vanligare med längre jackor. Davey som driver Swazi träffade jag på en mässa i Norge var roligt att höra hans åsikter och han var en väldigt speciell människa som sa vad han tyckte. Jag provade bl.a. denna jacka som är lång och av lättviktsmaterial http://swazi.co.nz/Online-Shop/Wet-Weather-Gear/Narwhal-Anorak/

Finns många kopior av dessa jackor med lägre pris och kvalitet
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.