Regnjacka á 1000:-

Jag såg en råd-och-rön test på regnkläder där fjällräven Singhi fick bra betyg och i förhållande till priset så var de klart bäst. Tensor fick t.e.x inget vidare för andningsförmångan. Vad säger experterna om detta? Är det räven som gäller?
 
Jag köpte för två år sedan ett Haglöfs-regnställ i Per-tex för ca 1300 SEK på Intersport som funkat ypperligt till allt från Sarek-vandring till segling. Kvaliteten har varit bra och trots idogt användande syns inga tecken på förslitning ännu.
Jag är personligen tveksam till att M90-regnstället är en bra investering om man vill göra mer än dagsturer, jag hade ett sådant innan Haglöfs-stället. Visserligen är det ganska hållbart, men det andas inte alls och man tenderar att bli supersvettig!
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips