Radiotips

Här har du samma i lite fler färger och dessutom till 2/3 av priset.
Här finns den i ännu fler färger för 240:- inklusive frakt.
Fel av mig, kostar från 467:- inkl frakt hos ali.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.
Utan faktiska bevis tror jag det är såhär: I USA används andra 4G- och 5G-band (frekvensområden) och därför utrustas olika Samsung med olika chip internt - läser man noga har en mobil med samma "konsumentnamn" t ex Samsung Galaxy Xcover 6, olika produktnummer om du köper i USA jämfört med köp i Europa.
Chipet för amreikanska markandens 4G/5G-frekvenser har äkta FM radio medan den som är avpassat för Europa inte har äkta FM radio på chipet, tyvärr för oss FM-vurmare.

Här kan man under rubriken Comms normalt se om en mobil har äkta FM radio och sökta på Samsungarna vi pratat om och på en av dem står den "market/region dependent":

Tyvörr är det nog markanden som bestämmer, allt färre efterfrågar FMradio och det är en hårdvarukostnad att inkludera, dessutom också ett 3,5mm sladduttag.

/Patrik
Blir det inte antenn med USB-c uttaget och lurar då? Jag har såna adaptrar eftersom jag inte gillar bluetooth
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips