Pulsklocka?

Ja trådar med olika pulsklockor finns det gott om, likaså kan man drunkna i olika specifikationer från de olika märken av pulsklockor som finns. Min tämligen enkla "kravspecifikation" ser ut som följer. Kastar ut den omutifall ngn sitter på ett förslag om lämpligt alternativ.

Vill kunna lagra en längre tids pulsmätning, säg minst 12 timmar och utan att upplösningen blir för dålig (kanske mätning var 10 sek?).

Vidare kunna importera till PC och ett kalkylprogram och få ut rådata i form av hjärtfrekvens i förhållande till tidpunkt.

Pris helst under 1000-lappen.

Finns denna pulsklocka?

Mvh
Jonas
 
Gissar att det kan bli svårt med den budgeten, kanske via eBay? Jag gjorde själv en tabbe och köpte en Polar RS200 och blev grymt besviken då det var väldigt fattig info man fick ut. Nu har jag en RS800 som är på gränsen till för mycket information men rolig är den.
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Gissar att det kan bli svårt med den budgeten, kanske via eBay? Jag gjorde själv en tabbe och köpte en Polar RS200 och blev grymt besviken då det var väldigt fattig info man fick ut. Nu har jag en RS800 som är på gränsen till för mycket information men rolig är den.

Ja, efter vad jag sett så är det mkt lull-lull funktioner man får med, en del bra en del lite mindre bra. Eftersom jag hade tänkt att göra mitt personliga kalkylblad som utifrån rådata från pulsklockan beräknar de saker jag är intresserad av samt anpassade efter mina "mått". Men frågan är omdet finns sådana pulsklockor eller om man måste skaffa en värsting med llt "onödigt" lull-lull. Isåfall är nog min budget lite klen som du säger.

Vilka av Polars modeller har minne, hur stort är minnet och är vilka är kompatibla med en pc?

J
 
Papperskataloger det är grejer det

det är så man gör när dom som jobbar med att sälja sakar inte vet vad dom säljer. Jag letade härom dagen efter en hårddisk med minneskortläsare på Internet i > 1 timme utan att hitta någon. Sedan runt till dator/elektonikk-firmor utan att få tag idet jag ville köpa. Med en papperskatalog tog det < 5 minuter.

Mellanlagringsenhet var ordet.

Per
 
Senast ändrad:

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips