pullup bar

hejhej!
Efter tre månader i thailand ser det inte bättre ut än att man nu är hemma och måste underhålla den klättringsförbättring man lyckats erövra. Ett av stegen tänkte jag skulle vara att lägga vanterna på en pullup bar, en sån dar som man skruvar upp i dörren genom att den går att göra längre så "kilas" fast i dorröppningen. Någon som kan hjälpa mig genom att beratta vart jag kan hitta en sån?

Dessutom tänkte jag väl bygga mig en liten campusbräda, tips/ideer om bra sätt att få den vara överhängande utan alltför många borrhål?
Tack pa förhand!
 
Hålfritt

Du kan göra en campusbräda helt utan borrhål. skaffa en stor plywoodskiva. Luta skivan mot en tröskel, fäst kraftiga spännband i skivan och i två träklossar. Trä sedan träklossarna över dörren och stäng. Nu har du en skiva som lutar burt från dörren, inga borrhål behövs och hyresvärden är glad.

Fler hembyggen hittar du på http://www.indoorclimbing.com
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Tjena
Jag har också en sån(pullup bar) och den köpte jag på Intersport i Uppsala. Det var iförsig förra året med de kanske finns i Intersports sortiment fortfarande.

/Mvh Fredrik
 
Re: Hålfritt

Vandrare; sa:
Du kan göra en campusbräda helt utan borrhål. skaffa en stor plywoodskiva. Luta skivan mot en tröskel, fäst kraftiga spännband i skivan och i två träklossar. Trä sedan träklossarna över dörren och stäng. Nu har du en skiva som lutar burt från dörren, inga borrhål behövs och hyresvärden är glad.

Det bör väl vara en utåtgående därr också? Annars kommer ju belastningen att ligga på gångjärnen och låskolven. Visserligen faller man inte så långt, men det kan ju bli otrevligt ändå om dörren går upp annars.
 
Teori och praktik

I teorin stämmer detta med att dörren kan paja, funderade också på det. I verkligheten funkar det att ha brädan åt bägge hållen (dvs på bägge sidor av dörren).

Jag har denna typ av bräda och den funkar fint åt båda hållen på en riktigt kass masonit-dörr. Jag väger ca 82 kg.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips