Problem med Garmin Communicator

Har precis köpt en uppdatering av kartunderlag på Garmins hemsida och när jag nu skall aktivera det så dyker följande meddelande upp. "Installera Garmin Communicator" typ, men jag har gjort detta och testsidan säger att det fungerar som det skall.

I och för sig är det till min GPS i bilen som jag har problemet. Har en Nüvi 760 och köpte nüMaps Lifetime. Allt annat verkar ha fungerat.

Någon som har något tips?
 
Det är f n väldigt många som har problem med uppdatering av kartan. Det tycks vara installationsproceduren som bråkar på lite olika sätt. Ring Garmin support!
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips