Plus med Sverker!

I går kollade jag på Plus på TV. Det var en militär där och förevisade vad man ska ha på händerna för att inte frysa!
han visade ett par tunna handskar (med en snöflinga på handryggen) som han hade innanför en lovikavante.
Är det någon som såg det programmet och vet var man kan få tag på dom tunna handskarna?

Lite långsökt kanske, men ändå!

Det finns ingen info om det på plus hemsida.
 
Det så faktisk ut som vanlige monteringshandskar med skinn i grepet og syntetstoff på oversiden. Det ble omtalt som "innervante".

Clas Ohlson etc selger slike.
[Ändrat av Braute 2005-12-06 kl 11:10]
 
Braute; sa:
Det så faktisk ut som vanlige monteringshandskar med skinn i grepet og syntetstoff på oversiden. Det ble omtalt som "innervante".

Det var det säkert. Jag har fått det tipset tidigare.Vintervarianter av monteringshandskar är nog bland det mest prisvärda man kan hitta; finns som sagt på Claes i sjön.

(/nils)
 
Antar att det var dessa:
TE117.jpg


Finns i de flesta bygg- och järnaffärer.
Märket heter Tegera och denna modell kostar ca 50-60 kr.
Har använt dem som innerhandksar vid klättring/bergbestigning och det fungerar bra så länge man inte blöter ner dem alltför mycket.
[Ändrat av tillmann 2005-12-06 kl 12:30]
 

Aktuellt

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.