Plastkilar från Ukraina

Jag gjorde en blunder, ett spontanköp på plastkilar från Ukraina.

http://shop.gear4rocks.com/en/nuts-stoppers/plastic-nuts-set-of-eight/prod_97.html

Felet med meningen ovan var alltså inte huruvida plastkilar är bra nog, utan att det råkar råda krig i Ukraina. Det går fortfarande att betala och beställa produkter, men det går inte att få kontakt med säljaren (eller få några produkter).

Ett tips för andra som tänkte beställa plastkilar.

Ni som har köpt och använt dem, är ni nöjda i övrigt?

Eller kanske någon som sitter på ett oanvänt set och vill sälja? ;)

/Tommy
 
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.
Hej!

Jag har klättrat en del med de ukrainska plastkilarna och kan bara hålla med den amerikanska testaren. Lätta, bra form osv. Men det som inte nämns i recensionen är att dessa kilar kommer till sin rätta när man vinterklättrar!

Dessa ukrainska underverk är solida i sin konstruktion. Det gör dom väldigt lätt att hamra fast med yxspetsen i en djup spricka medans vanliga kilar i aluminium, framför allt i större storlekar, är ihåliga och det är lätt att skada vajern med yxan. Rekommenderas!

Med vänliga hälsningar

Kaj
 
Ja, av alla recensioner jag läst och klättrare jag pratat med som använt dem så verkar de ju superstabila.

Frågan är bara hur man ska göra för att få tag på några?
 
En liten nackdel uppstår om kilen bråkar och sitter fast. Det kan vara lite svårare att få bort en plastkil än en vanlig aluminiumkil.
En teknisk förklaring till detta är att en aluminiumkil är rätt lätt att få bort om man bankar med en karbin eller sten (eller hammare om den är riktigt envis) på sin kilpetare som satts mot kilen. Detta ger en bra impulskraft som man är ute efter. Eftersom plast (iallafall den plast som använts i dessa kilar) är ett mjukare material än aluminium, så är det svårare att generera samma impulskraft. Man behöver antingen banka hårdare eller med en större sten.
 

Aktuellt

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.