PGHM - Riktiga Räddningsuppdrag i Chamonix

Otroligt intressant. Synd att en annan inte begriper ett ord franska, men bilderna talade tydligt på egen hand. Tack för tipset!
 
Nagon frankstalande som kan berätta vad som hänt med de tva i slutet? Sag ut att ligga pa Dom du Gouter (altsa ingen lavin). Fastnat i en storm?
 
Tack för klippet, undra vad som hänt med han de hittar i gräset. Har han kolapsat och bara dött eller vad tror dem har hänt? han har ju skrapsår och sånt men han ser ju rätt död ut. Dock icke klädd i klättrarmundering..
 
Tack för klippet, undra vad som hänt med han de hittar i gräset. Har han kolapsat och bara dött eller vad tror dem har hänt? han har ju skrapsår och sånt men han ser ju rätt död ut. Dock icke klädd i klättrarmundering..

Han va ute på trail/bergslöpning om man kollar kläderna han har på sig (kompressionsstrumpor, skorna, shorts osv..). Troligtvis snubblade han och slog huvudet i en sten eller liknande.
 
@trbngr

Dom dog av exposure, hyportermi och höjdsjuka. Det kan gå illa även om det är bra väder (hög vind) om man inte är rätt förbered.

Han som varit ute och sprungit har sannolikt enligt PGHM ramlat och slagit sig.
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.
Tack för tipset. Sevärd även om den andra delen var ganska tråkig att se.
Varför hämtade de ner duon med en äldre person och en gansks ung person med tandställning?
 
Jag antar att fransmännen är som de är mest och att det därför inte finns några undertexter på andra, mer begripliga, språk någonstans?
 
Riktigt tillnyktrande att se detta, tack E9climbing. Ännu en påminnelse att inte skynda uppåt utan att man ska ha garderat sig maximalt med kunskap, träning och bra utrustning innan man ger sig på ett berg.
 
Tack för att du länkade. Helt klart intressant att se.

Måste dock hålla med om att det hade varit ännu mer intressant om man förstod vad dom sa :D
Så om det är någon som ramlar över en textad variant av denna får ni gärna hojta till....
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips