Patagonia dun tröja - vem säljer sådana?

Visst låter det underbart med 200g för så mycket värme? Provade dock Klättermusens variant och tyckte inte om utformningen. Jag vill ha en dragkedja hela vägen - dessutom vill jag ha en snygg färg! Varför i allsin dar göra kläder i deprimerande svart......Får ta mig till Stockholm och testa Patagonias variant.

/Kristina
 
hägglunds Luleå

hade patagonia duntröja såg jag.den verkar fin.
Kollade viktangivelser sen på Patagonias sida,verkar vara ca 400gr i herr och nåt på 300gr dam,men det konstiga var att duntröjan angavs ha högre vikt än jackan med hel dragkedja.
 
Även jag har noterat det med vikten. I Patagonias katalog från FW0607 är vikten herr: 269g och dam: 255g mot FW0708 då vikten anges till herr: 351 g och dam: 320g. Dock har de bytt yttertyg från vad jag har sett, det gamla var mer genomskinligt än det nya. Detta kan ju vara orsaken till viktökningen. Man kanske borde maila Patagonia och fråga (självklart publicera svaret här i tråden).
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips