Pannlampa?

Hej,
Skall ut på ett "akutjobb" senare i veckan vilket inbegriper att jag under en del av dygnets mörka timmat måste skida fram ett par timmar (3-4 h) i obanad terräng. Inser att den pannlampa som jag har inte duger till. Vad kan rekommenderas för ett akutinköp, som kan tänkas vara tillräcklig för ändamålet samt även fungera i andra situationer (jogging, vandring, etc.). Budget mellan 500-1000 kr kanske. Är det orimligt eller finns det alternativ?

Mvh
Jonas
 
Tack, det håller jag med om. Bältesvariant ingår numera i kravspecen!

Petzl har även en Myo rxp oxå som enl uppgift klara av att köra på Litium batterier. Ännu längre brinntid per gram batterier antar jag. Vad för litiumbatterier kan användas? Finns färdigbyggda eller snickara man ihop själv?

J

Kanske en så'n här?
http://www.addnature.com/product.aspx?pf_id=PETZLMYOBELTXP_S08

För allmänt vinterbruk tycker jag en bältvariant är att rekommendera för att förlänga drifttiden, även om du säkert klarar 4h med många typer av lampor.

:) Kalle G
 
Myobelt är en fin lampa. Vet inte om Princetontec Apex Extreme (också bälte) säljs i Sverige annars säkerligen en ypperlig lampa. Har deras EOS och de gör högkvalitativa saker. Glöm inte köra litiumbatterier på vintern istället för alkaliska.

/M
 

Aktuellt

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Till minne: Lars Fält, överlevnadsexpert och författare

Lars Fält, en av Sveriges största profiler inom friluftslivet, har gått bort. Utsidans medarbetare Gabriel Arthur berättar om möten med författaren.

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips