Pärlälven

Hej!

Jag undrar om det är någon som har erfarenheter av fisket i Pärlälven? Om så är fallet tas tips och ideer emot med stor glädje!

M
 
Harr

Vi fiskade i Pärlälven förra sommmaren. Eftersom vi inte kunde något om fisket kring Jokkmokk frågade vi på turistbyrån och de rekommenderade den. När vi skulle åka frågade mannen vi hyrde rum av vart vi skulle och han menade att vattenståndet var på tok för högt för att det skulle gå att få något (och han fiskar mycket). Först provade vi i Purkiforsen, strax nedanför bron, utan resultat. Därefter gav vi oss längre upp i älven, precis där landsvägen korsar älven ovanför Purkijaur, och provade cirka 500 meter nedströms den bron. Där blev reultatet två fina harrar och en öring som precis var för liten för att vi skulle få ta reda på den.

Det finns gott om stigar och vindskydd längs älven. En begränsning är att älven är indelad i zoner och det är bara vissa zoner som tillåter fiske en viss vecka. Veckan därefter är det andra zoner som är öppna, så det kan vara svårt att planera i förväg om man inte har fiskekarta och förbudsperioderna. Vill du åka dit vi fick fisk så kör inte över bron (från Jokkmokkshållet) och parkera inte heller på grusplanen precis nedanför bron. Sväng istället höger cirka 100 meter innan bron, kör 200 meter tills "vägen" tar slut och gå sedan stigen 500 meter till vindskyddet bredvid älven. Lycka till!
 

Lästips

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
FiN

I senaste numret av tidningen "Flugfiske i Norden" så finns det med en artikel om Pärlälven och dess biflöden skriven av Pelle Klippinge. Om du nu inte redan sett den förstås.

Har bara fiskat i Pärlälven en enda gång. Kommer inte ihåg vad stäckan heter, men ett gott harrfiske hade vi iallfall.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips