Padlla K2

Hej

Ska vara med i en K2-tävling med en kompis i sommar. Tänkte att någon trevlig K2-paddlare kunde ge oss lite tips på vem som ska sitta vart. Den tyngsta osv. Den starkaste... Lite tips som kan få paddligen att flyta på så bra som möjligt vore helt suveränt!

Melker
 
Normalt vill man ha den som är minst fram men det är underordnat andra faktorer. Att paddla k2 är en svår konst att göra rätt det handlar mycket om känsla. ibland kan en k2 gå jättedåligt med en kille fram för att sedan flyga fram när de byter plats ni måste prova er fram.
 
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.
Dessutom...

Skulle jag vilja lägga till att: allt annat lika kan det vara en poäng i att den som är mest erfaren/mest taktiskt driven bör sitta fram.
Om någon av er har mer erfarenhet (vet när det är lämpligt att växla tempo, vet var man skall ligga på vågen etc) - placera denna i främre brunnen.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.