Paddlingsmöjligheter i Östersund

Snart har isen smält på storsjön och man blir sugen på att paddla kajak. Är det någon som vet om det finns möjligheter att hyra/låna kajak i Östersundstrakten? Finns det någon paddelklubb eller motsv i närheten? Jag är alltså inte ute efter forspaddling, det är plattvattenspaddling som gäller.

MVH

Daniel
 
Jepp!

ÖSTERSUNDS KANOTKLUBB

c/o Lennart Eriksson
Prästgatan 25
831 31 ÖSTERSUND
Tel: 063-107272
Ordförande Lennart Eriksson
Tel: 063-107272 (b) 135960


JL
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Uthyrning

Uthyrning och ibland försäljning hittar du hos Kanot på Hårkan. Ca 7 mil från Östersund, men transporter ordnas också oftast mkt billigt.

Se mer på http://www.kanoter.se

Kajakklubben har ju några, men dessa kan ju vara utlånade när du ska ut!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips