Paddling med knölval

Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.

Almgren

Avslutat
Om man lämnar känslorna åt sidan så tror jag att en genomsnittlig knölval har bättre koll på var den har kroppen än en genomsnittlig kanotist har koll på sin kajak.

Var med om ett möte mellan 5 zodiaker och 3 knölvalar i 45 min en gång. de hade järnkoll på oss och varandra. Så om man bara låter bli att slå dem med paddeln eller liknande så är det nog hyffsat riskfritt.
 
Ja, jeg har padlet med hval flere ganger, har ikke vært redd for at de skulle komme borti meg. Man ser at de har god peiling på hvor vi befinner oss - de må da se oss ganske godt der vi ligger på overflaten, mot lyset?

- Det eneste er, hvis de jager på en stim sild og man ligger over den, at de kanskje kan være uheldige. Men det er nokså grei regel - begynner havet å boble, silda å sprette - så padler man unna, da er kvalen like bak. :)
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Ja, det samme med dem. Folk har padlet og snorklet med spekkhuggere på Tysfjorden i mange år og det har gått bra. (Jeg går i hvert fall ut ifra det ville blitt slått stort opp og man ville hørt det, hvis ikke.) Nå er det lenger nord det er hvalfest for tiden.

- Nå kan uhell alltid skje, og det finnes sikkert idioter og kløner blant hval som andre dyr (og folk). Og man bør jo alltid nærme seg dyr med respekt uansett.

Disse her fikk seg nok en liten overraskelse - men så ut som det gikk bra denne gangen også:
http://vitaminl.tv/video/950?ref=fbs
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.