OTG goggles eller glaciärglasögon

Jag ska ut i Lappland i april, och behöver OTG goggles ("over the glasses") för att skydda ögonen mot solen. Det ska ju finnas OTG goggles som kan bäras över de vanliga glasögonen, men hittills har jag inte någonstans funnit några sådana. Det finns sådana goggles, men inte med solskyddet. Kan man möjligen använda någon form av allmänt tillgängliga glaciärglasögon över sina vanliga glasögon?
Jag förvånas över dessa svårigheter. Det finns väl massor med glasögonprydda som går på skidtur i Lappland? Bastanta tips?
 
Jag har kört med slalombrillor anpassade för glasögon under, men då på toppturer och klättring. På platten ser det kanske lite fånigt ut, men där brukar jag köra utan.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Vanliga

glasögon ger också ett U V skydd men du behöver komplettera med sidoskydd. personligen föredrar jag att ha flera par vanliga glasögon på turer där mina fjäll och kajakglasögon har fotokromatiska glas och där jag har kompletterat med hemmagjorda sidoskydd av en glassburk från SIA-glass som jag målat svarta med tusch.

Vanliga skidglasögon "googles" se nederst passar över de flesta glasögon men är det inte kallt och blåsigt tycker jag det blir för svettigt.

Thure
 

Bilagor

  • IMG_5892b.jpg
    IMG_5892b.jpg
    26.1 KB · Visningar: 1,195
  • smith_piston_stitches_sensor.jpg
    smith_piston_stitches_sensor.jpg
    20.9 KB · Visningar: 954
Jag är helt ny på detta; bara vandrat i sommarfjäll förut, men ganska mycket i och för sig. VAD rekommenderar ni att jag skaffar alltså, och gärna om ni vet var? Jag är inte helt bestämd på ett par OTG goggles, för glaciärglasögon skulle kännas bättre, men kan jag ha dem över mina närsynthetsglasögon? Jag antar att det ÄR nån sån lösning som gäller, men på AddNature och Naturkompaniet verkar man bara sälja till folk som INTE har synfelsglasögon. Konstigt!

glasögon ger också ett U V skydd men du behöver komplettera med sidoskydd. personligen föredrar jag att ha flera par vanliga glasögon på turer där mina fjäll och kajakglasögon har fotokromatiska glas och där jag har kompletterat med hemmagjorda sidoskydd av en glassburk från SIA-glass som jag målat svarta med tusch.

Vanliga skidglasögon "googles" se nederst passar över de flesta glasögon men är det inte kallt och blåsigt tycker jag det blir för svettigt.

Thure
 
Lösningen är enkel

Hitta ett par glaciärbrillor som inte har metall nära skinnet och näs, samt sidobländen. Gå till optikern och be dem sätta i glas med rätt styrka samt och detta är det viktigaste dubbel svärta och hårdhet på både ut och insida.
Har prövat påhaksmodeller och fick alltid drag i ögonen. Numera bara njutning. För helgråa dagar rekommenderas ovanstående men med gula glas.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips