Oregon waypoint och geocache

Har ett problem som jag inte lyckas klura ut på min Oregon 450 eller på min fars Oregon 300. Jag har båda laddade med ett gäng geocachar som kommer från gpx-filer. DEssa fungerar utmärkt att navigera till båda på kartbilden och med hjälp av kompassen.

Mitt problem är att jag lyckas inte navigera till en waypoint med hjälp av kompassen utan det går bara i kartläget. Hur jag än gör så får jag alltid senaste eller närmaste valda geocache. Är det jag som gör fel eller är det meningen att det ska vara så här? Vore intressant att hör om någon mer har liknande problem.
 
Kompassläget med en stor kompassros i mitten fungerar bra med waypoints. Däremot fungerar tyvärr inte den lilla kompassrosen i kartläget "Översikt->Geocaching - Aktiv". Det är väldigt synd för det komplicerar när man vill navigera någon annanstans än till en geocache.
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips