Ond fot

Jag har haft ont i foten snart en vecka och funderar på vad det kan vara... Det gör ont på utsidan av foten, precis nedanför "knölen". Det värker inte hela tiden utan känns som någon sticker in en kniv i foten när den belastas.

Någon som har nån idé på vad det kan vara? Bör foten vilas eller kan man fortsätta med lättare träning?

Hade vart väldans trevlig om nån smarting kunde reda ut detta åt mig.. :)

/Jennie
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Gissa

kan man men du har lämnat allt för lite detaljer för att det skall gå att utesluta några diagnoser.

Stället du anger skulle kunna stämma med vrickning=ledbandsskada i ligamentet på fotledens utsida dvs ligamentum fibulotalare anterior. I så fall är tejpning med idrottstape som en stigbygel en bra metod.

Cykla eller hålla igång på något annat sätt som inte smärtar är bra.

Vrickning brukar läka relativt fort med tejpning enligt ovan.

Har du trampat snett? Annan skademekanism??

Utan att foten undersöks IRL av en kompetent läkare / sjukgymnast så är det svårt att få till någon säker diagnos.

Thure
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips