Omvandling färdspår till rutt för ytberäkning

I Silva Multinavigator kan man ju beräkna innesluten yta i en RUTT (rundbana). Jag undrar om någon vet hur man kan beräkna ytan om man inte har rutten inlagd, men har det loggade FÄRDSPÅRET.
Ett sätt är ju att, i Fugawi, plocka ut och skriva ned ett antal punkter från färdspåret och sedan mata in dessa som waypoints, skapa en rutt och beräkna ytan. Krångligt!! Typiskt exempel där man vill utnyttja datorkraft! Har jag möjligen missat att Fugawi kan klara problemet?
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Fugawi räknar ytan

Hej,

Med Fugawi räknar du lätt ut ytan på den inneslutna arean i ett färdspår.
Du kan ju också lätt rita ett eget färdspår med färdspårsverktygetoch sedan få ytan.

T.ex. om du har en karta med dina ägor kan du rita tomtgränsen och få ut ytan på ägorna.

Så här gör du när du har ett färdspår som du vill beräkna ytan på:
- Gå in i färspårsbiblioteket och dubbelklicka på det färdspår du vill beräkna ytan på.
- I det nya detaljfönstret med färdspåret så klickar du på symbolen Area (gul sybol med vertikala och horisontala streck).

Du får nu direkt ytan på färdspåret.

Du kan läsa mera om detta i Fugawis hjälpfiler.

Lycka till
Göran
 
Ytberäkning loggat färdspår

Tack för svaret. Jag har förstått att beräkna yta om jag använder ritverktyget för att skapa färdspåret. Men när jag har ett LOGGAT färdspår får jag meddelandet:"Invalid Area for Track". Kan det bero på att start och målpunkt inte sammanfaller, några meter kan det ju diffa?
 
Automatisk slutning

Den formel som man brukar använda (den enda jag känner till, i alla fall) för att beräkna areor när man vet ett antal koordinater, förutsätter att man förbinder sista punkten med den första, så att man får en sluten yta på det sättet.

Anders
 
Fugawi och area beräkning

Hej,

Om du inte har samma koordinat i början som slutpunkt på färdspåret så fixar Fugawi 3 detta vid beräkningen genom att förbinda första och sista punkten med varandra. På vis får du en innesluten area som lätt kan beräknas.

Mvh
Göran
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.