• Obs! Tänk på att om du lägger ut din epostadress eller telefonnummer i forumet finns risken att de snappas up och används för spambrev och dylikt. För att slippa detta kan du istället be intresserade att kontakta dig via funktionen "Skicka epost till..." som finns i menyn man får få man klickar på ditt namn vid foruminlägget.

offpist-resa för tjejer till Alperna

Hej Linn.
Jag vet tyvärr ingen specifik arrangör. I Charmonix vet jag att de ordnar så kallde " offpist tjej veckor" eller turer enbart med tjejer. Liknande de som finns på Kebnekaise. Charmonix är toppen och där finns hyfsat billigt och bra vandrarhem att bo på.

Även i Val Thorens har de likande arrangemang. Sök på internet till orternas turiststationer.

Jag hade gärna kört en tjejvecka offpist denna säsong, men min plånbok klarar nog inte av två resor i vinter....även om jag själv inbillar mig det minst 4 gr om dagen ;)

Funderar däremot att dra ihop ett tjejgäng och köra ner till Charmonix i Maj. Vintersäsongen är över sommar säsongen har ej börjat. Enligt min uppfattning är Charmonix toppen i Maj!! Tänkte vandra lite, klättra och nå Mt Blancs topp. Mina tjejpolare är inte så vana inom bergs aktiviteter så jag vet ej vilken nivå jag vågar lägga det på.

Hör av dig om du är intresserad...eller andra tjejer. Jag lär nog fråga igen på forumet när jag är tillbaka från Argentina och har tid att planera för nästa projekt.

Ha de
Malin
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips